Katalog

wtorek, 6 grudnia 2016

Barcelona - Real Madryt 1:1 (analiza taktyczna)

Vicente del Bosque wypowiedział swego czasu szalenie trafne zdanie: "You watch the game, you don’t see Busquets. You watch Busquets, you see the whole game”. W pewnym uproszczeniu przebieg meczu można sprowadzić do pomocnika Barcelony, wokół którego toczyła się gra, w której on był postacią centralną (nie tylko ze względu na pozycję na boisku), punktem odniesienia.


środa, 27 lipca 2016

Najciekawsza jedenastka Euro U19 w Niemczech

Obecny rok obfituje w mnogość turniejów międzynarodowych. Za nami "dorosłe" Euro we Francji czy majowe Mistrzostwa Europy do lat 17, a lada moment w Rio de Janeiro startują Igrzyska Olimpijskie, gdzie spotka się osiem zespołów z całego świata do lat 23. W międzyczasie jednak mieliśmy jeszcze imprezę, na którą osobiście najmocniej czekałem i na którą ostrzyłem sobie zęby. Mowa oczywiście o zakończonych w niedzielę Mistrzostwach Starego Kontynentu U19. W jednostronnym finale reprezentacja Francji rozbiła Włochów 4:0, przejmując od Hiszpanów palmę pierwszeństwa w tej kategorii wiekowej w Europie.



wtorek, 12 lipca 2016

Euro U-19: zawodnicy warci uwagi (dzień drugi)

Pierwszy dzień Mistrzostw Europy do lat 19 za nami. Niemcy mimo wyraźnej dominacji ulegli Włochom 1:0. Bramkę na wagę trzech punktów z rzutu karnego zdobył opisywany wczoraj na blogu Federico Dimarco. Z kolei Portugalia dość niespodziewanie jedynie zremisowała 1:1 z Austrią. Dziś czekają nas dwa mecze w grupie B - na papierze znacznie silniejszej. Na początek Chorwaci podejmą Holendrów, a wieczorem Anglia zagra z Francją.


poniedziałek, 11 lipca 2016

Euro U-19: zawodnicy warci uwagi (dzień pierwszy)

Dorosłe Mistrzostwa Europy już za nami. Nie oznacza to jednak (przynajmniej dla mnie) chwili wytchnienia od futbolu. Przeciwnie - dziś rozpoczyna się turniej, na który czekałem z większą niecierpliwością. Mowa o Euro U-19 w Niemczech. Turniej otwiera pojedynek gospodarzy z reprezentacją Italii, a wieczorem zagrają jeszcze Portugalczycy z Austriakami. 



wtorek, 24 maja 2016

Najciekawsza jedenastka Euro U17 w Azerbejdżanie

Turniej rozgrywany w Baku dobiegł końca. Po rzutach karnych, wygranych 5:4 z Hiszpanią (1:1 w regulaminowym czasie gry) Mistrzem Europy do lat 17 zostali Portugalczycy. Broniący tytułu Francuzi (mowa oczywiście o reprezentacji jako takiej, bo przecież rocznikowo była to zupełnie inna kadra) wypadli fatalnie - nie dość, że nie wyszli z grupy, to byli jedyną obok Szkotów drużyną, która nie zdobyła nawet gola. Pozostali faworyci nie zawiedli. Pełne 16 dni bardzo dobrej i emocjonującej piłki młodzieżowej za nami. 

sobota, 23 kwietnia 2016

Top 25 największych talentów w Europie

Wszelakie rankingi mają to do siebie, że jakkolwiek by nie wyglądały zawsze będą budzić kontrowersje wśród odbiorców. Choćby autor nie wiadomo jak bardzo silił się na obiektywizm, a nad kolejnością poszczególnych elementów myślał dniami i nocami, i tak znajdzie się pokaźna grupa osób, które kompletnie się z daną kolejnością nie zgodzą czy wręcz wyśmieją całokształt jako "do niczego nie podobny" (delikatnie mówiąc). Mimo to rankingi wciąż powstają i wciąż wzbudzają zainteresowanie - być może właśnie ze względu na obszerne pole do dyskusji, które zapewniają. Ja pokusiłem się o ranking najzdolniejszych piłkarzy do lat 21 w Europie.


wtorek, 19 kwietnia 2016

UEFA Youth League: podsumowanie turnieju finałowego

Turniej w Nyonie z udziałem czterech najlepszych drużyn Młodzieżowej Ligi Mistrzów za nami. Każdy z trzech spotkań decydującej fazy rozgrywek jeśli nie dostarczył dużej dawki emocji, to przynajmniej stał na wysokim poziomie piłkarskim. Trzecia edycja UEFA Youth League zakończyła się, po raz drugi z rzędu, sukcesem Chelsea. Londyńczycy w finale po naprawdę świetnym spotkaniu pokonali Paris Saint-Germain 2:1. 


środa, 13 kwietnia 2016

Ante Coric vs Hiszpania U21 (24.03.2016)

O ile w pierwszym meczu między tymi drużynami liczyłem na świetne widowisko - i się nie zawiodłem - o tyle w rewanżu spodziewałem się jednostronnego spotkania. Tym bardziej, że Hrvatska przyjechała do Burgos, gdzie odbył się ten pojedynek, ogromnie osłabiona. Z różnych powodów wystąpić nie mogli Alen Halilovic, Mateo Kovacic, Marko Pjaca, Mario Pasalic, Josip Radosevic, Nikola Vlasic, Andrija Balic czy Denis Kolinger. Ku zaskoczeniu wszystkich, w tym zapewne nawet fanów reprezentacji Chorwacji, goście sensacyjnie rozbili La Rojitę 3:0 i objęli prowadzenie w grupie. Jedną z kluczowych postaci w ekipie Nenada Gracana był przedstawiany już wcześniej na blogu (dokładnie tutaj) pomocnik Dinama Zagrzeb, Ante Coric.


wtorek, 5 kwietnia 2016

El Clasico - analiza taktyczna

Przed tym spotkaniem absolutnie wszystko przemawiało za Barceloną: przewaga psychologiczna po poprzednim El Clasico, sytuacja w tabeli, atut własnego boiska, niesamowita seria meczów bez porażki, optymalna jedenastka, debiutujący w Gran Derbi w roli szkoleniowca Zinedine Zidane… Jednak na murawie o żadnej dominacji i jednostronności jak w przypadku pojedynku na Bernabeu mowy być nie mogło. Goście może nie zagrali olśniewająco, ale zdecydowanie bardziej zdyscyplinowanie niż za Rafy Beniteza. To w zupełności wystarczyło na mocno bezbarwną, senną Barcelonę.


niedziela, 3 kwietnia 2016

UEFA Youth League: PSG - AS Roma

O tym, że w Paryżu pieniędzy jest pod dostatkiem wie chyba każdy. Drużyna ze stolicy Francji zdominowała rozgrywki krajowe w sposób równie imponujący jak kilka lat temu Olympique Lyon. Budżetem i konstelacją gwiazd wyprzedza konkurentów o lata świetlne. Czy wobec takich możliwości finansowych ktokolwiek w klubie przykłada wagę do szkolenia młodzieży? Okazuje się, że tak. Les Parisiens awansowali do ćwierćfinału Młodzieżowej Ligi Mistrzów, gdzie trafili na włoską Romę, triumfując 3:1. Dzięki temu zwycięstwu zameldują się na turnieju finałowym w Nicei. Co jednak ważniejsze w kontekście przyszłości, kilku graczy z tej ekipy ma już za sobą epizody bądź pierwsze powołania do zespołu Laurenta Blanca. Kilku innych może z kolei na takowe liczyć. 


niedziela, 20 marca 2016

Jordan Lukaku vs Gent (25.02.2016)

Do tej pory na blogu o defensorach praktycznie nie pisałem. Odosobnionym przypadkiem był jedynie Alejandro Grimaldo z Barcelony B. Co ciekawe chwilę później lewy obrońca drugiej drużyny Barcelony odszedł do Benfiki Lizbona. Dziś przyjrzę się zawodnikowi występującemu dokładnie na tej samej pozycji co Hiszpan, znanemu głównie ze względu na... starszego o rok brata. Czy czeka go podobny scenariusz jak w przypadku Grimaldo? Wielce prawdopodobne. W rewelacji obecnego sezonu Jupiler League, Oostende, należy do wyróżniających się postaci. Dość powiedzieć, że na dzień dzisiejszy ma na swoim koncie dwa trafienia i aż siedem asyst, co jak na skrajnego defensora jest bardzo dobrym wynikiem. Jeśli nie znacie: poznajcie Jordana Lukaku.



 
















sobota, 12 marca 2016

Michy Batshuayi vs Caen (17.01.2016)

Kiedy poprzednio pisałem o Michym ex equo z Hatemem Ben Arfą oraz Edsonem Cavanim prowadził w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców Ligue 1. Dziś, po przeszło trzech miesiącach, belgijski napastnik Olympique Marsylia ustępuje jedynie Zlatanowi Ibrahimovicowi. Do swoich wcześniejszych 11 goli w spotkaniu z Caen dołożył kolejnego potwierdzając, że w swoim drugim sezonie na francuskich boiskach jest już bez wątpienia jedną z gwiazd ligi.



sobota, 20 lutego 2016

Dwadzieścia minut Brekalo

Stało się. Mogę chyba oficjalnie ogłosić, że Josip Brekalo został pełnoprawnym członkiem pierwszej kadry Dinama Zagrzeb. Od razu przejął wolny numer "7" i właśnie z nim wystąpił w derbach Zagrzebia przeciwko NK. Awans ten z jednej strony jest zaskakująco szybki, gdyż nie zdążył rozegrać w drużynie rezerw nawet połowy sezonu (przeniesiony tam z drużyny U17 w lecie, później część sezonu wraz z kilkoma innymi kolegami opuścił w związku z udziałem w MŚ U17), z drugiej natomiast podkreśla to ogromny talent tego 17-letniego skrzydłowego. A że w Dinamie bardzo odważnie stawia się na najzdolniejszą młodzież świadczą choćby przykłady Mateo Kovacica, Alena Halilovica czy Ante Corica. Z pewnością Brekalo również zalicza się do tego grona.


czwartek, 18 lutego 2016

Arda Turan a sprawa barcelońska

Pierwszy raz nowego zawodnika Barcelony w większym wymiarze czasowym widziałem podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii. 21-letni wówczas Arda był jednym z kluczowych elementów w układance Fatiha Terima i zarazem jednym z objawień całego turnieju, wydatnie pomagając reprezentacji Turcji dotrzeć do półfinału. Piłkarz Galatasaray imponował bardzo dobrą techniką użytkową, krótkim prowadzeniem piłki, przeglądem pola i walecznością, a także wykazywał dużą dyscyplinę taktyczną, często wspierając bocznych obrońców, łamiąc akcje do środka czy wymieniając się pozycjami na skrzydłach. O jego wpływie na grę reprezentacji znad Bosforu niech świadczy fakt, że Turcy z pięciu rozegranych spotkań przegrali dwa – te, w których nie wystąpił Turan. Trzy lata po udanym dla niego Euro wylądował na Półwyspie Iberyjskim – w Atletico. Mimo znacznie mniej imponujących statystyk niż w barwach Galaty, Arda potwierdzał swoje piłkarskie atuty, z każdym kolejnym sezonem stając się coraz ważniejszym zawodnikiem w ekipie Diego Simeone. Dobra postawa w barwach Rojiblancos zaowocowała transferem na piłkarski Mount Everest, do klubu, gdzie nie zawsze nawet najlepsi piłkarze świata byli w stanie się odnaleźć – do Barcelony. Transfer ten zrodził pytanie, czy Turek jest przymierzany do środka pola, czy też – szczególnie wobec plotek o możliwym odejściu Pedro – wykorzystywany będzie głównie w rotacji na skrzydłach ataku? Bo właśnie przy linii – i w barwach Galatasaray, i Atletico, i na wspomnianych ME – ustawiany był Arda. Jak natomiast jego „papierowe” ustawienie ma się do jego faktycznej roli i pozycji na boisku? Czy atuty Turana można będzie wykorzystać w barcelońskim środku pola, czy też mankamenty w jego grze nie optują za ustawianiem go w drugiej linii? Co wartościowego piłkarz znad Bosforu może wnieść do gry Dumy Katalonii? Na te pytania pośrednio postaram się odpowiedzieć w dalszej części.


środa, 17 lutego 2016

Kolejna perełka hiszpańskiej piłki

O tym, że Hiszpania pomocnikami stoi wie każdy. Absolutnie nikt w XXI wieku nie wypuścił do seniorskiej piłki na najwyższym poziomie tylko niesamowicie utalentowanych graczy drugiej linii, ze smykałką do dyrygowania grą drużyny. Stąd po Xavim wciąż jest życie: Koke i Thiago już zajęli jego miejsce w drużynie narodowej. W tej znajdują się nadal "weterani": Andres Iniesta, Santi Cazorla czy Cesc Fabregas. Coraz ważniejszy dla La Roja staje się Isco. Za nimi na szansę w dorosłej reprezentacji czekają choćby Oliver Torres czy wszechstronni Marco Asensio i Dani Ceballos - najlepsi piłkarze ubiegłorocznego czempionatu Europy do lat 19, a także nieco starsi Denis Suarez czy Saul Niguez. Swoje pierwsze powołania do kadry pierwszego zespołu otrzymali już szalenie utalentowani (niespełna) 18-latkowie: Carles Alena oraz Fran Villalba - zawodnicy kolejno Barcelony i Valencii. Krótko mówiąc, przyszłość hiszpańskiej drugiej linii wygląda obiecująco. Kolejnym graczem, któremu warto się bacznie przyglądać, jest wychowanek Villarrealu, Manuel Morlanes.




























piątek, 15 stycznia 2016

Stefano Sensi vs Ternana 10.12.2015

Jeśli o kimś mówi się "nowy Verratti" (jakkolwiek zabawnie to nie brzmi gdy obu piłkarzy dzielą raptem trzy lata różnicy) - a tak nazywają go włoskie media - to coś musi być na rzeczy. Jako że sam jestem ogromnym fanem talentu pomocnika PSG nie mogłem darować sobie okazji obejrzenia w akcji człowieka kreowanego na jego następcę czy też "klon" Marco. Grudniowy mecz z Ternaną był trzecim występem Stefano Sensiego, który miałem przyjemność zobaczyć. O tym jak się zaprezentował w dalszej części tekstu.


piątek, 1 stycznia 2016

UEFA Youth League: Benfica - Atletico

Pierwotnie miałem zamiar obejrzeć to spotkanie dla jednego konkretnego zawodnika - Roberto Núñeza, ale ostatecznie plan uległ zmianie. Kilku innych graczy także przykuło moją uwagę, dlatego też pokrótce w tym poście spróbuję scharakteryzować tych, którzy wyróżnili się najbardziej in plus oraz przeanalizować grę obu drużyn, głównie Benfiki. Kilki graczy bez wątpienia zasłużyło na osobny akapit, szczególnie spośród gospodarzy.